Rowing New South Wales Regattas Row Safe: A guide to rowing safely

2017 Murwillumbah Rowing Club Regatta

Date: Sun 15th October, 2017
Venue: Tweed River, Murwillumbah
Lane Draw
Options:    Show
Sunday 15th October, 2017

Race 19. WO 1x : Women's Open Single ScullFinal
Start Time: 8:30 AM2000M
A109.03Tweed Taila Gray, Coach: Joel Collins
A209.02Trinity Catholic Andrea Brushett, Coach: Peter Wallace
A309.01Lower Clarence Martina Smidt, Coach: Keryn Saunders
Race 22. WN 1x : Women's Novice Single ScullFinal
Start Time: 8:40 AM1000M
B102.01Coffs Harbour 1 Emma Schumer-Caldwell, Coach: Daniel Backhouse
B202.02Coffs Harbour 2 Sophie Nolan, Coach: Daniel Backhouse
B302.03Coffs Harbour 3 Tara Leaney, Coach: Daniel Backhouse
Race 31. WMHcp 1x : Women's Masters Handicap Single ScullDivision 1
Start Time: 8:50 AM1000M
C101.01Iluka 1 Betty Bogdanek, Coach: Gayle Armour
C201.03Iluka 34 secs  Linda Kratzmann, Coach: Gayle Armour
C301.06Lower Clarence 36 secs  Clare Millist, Coach: Keryn Saunders
C401.07Murwillumbah 18 secs  Michelle Grimes
Race 41. WMHcp 1x : Women's Masters Handicap Single ScullDivision 2
Start Time: 9:00 AM1000M
D101.08Murwillumbah 2 Mary Hunting
D201.02Iluka 25 secs  Rosemary Boulton, Coach: Gayle Armour
D301.09Murwillumbah 35 secs  Gaye Pullyn
D401.04Lower Clarence 125 secs  Amanda Steel, Coach: Keryn Saunders
Race 53. MMHcp 1x : Men's Masters Handicap Single ScullFinal
Start Time: 9:10 AM1000M
E103.06Murwillumbah 1 Michael Mills
E203.05Iluka2 secs  Roger Elliott, Coach: Gayle Armour
E303.01Gold Coast M.R. 16 secs  George Petelin
E403.02Gold Coast M.R. 26 secs  Peter Faint
E503.03Gold Coast M.R. 38 secs  Paul Van Zijl
E603.07Murwillumbah 216 secs  Gary Betts
E703.04Grafton20 secs  Brenton Ford, Coaches: Kenneth Maughan, Michael Collins
Race 65. MN 1x : Men's Novice Single ScullFinal
Start Time: 9:20 AM1000M
F105.03Trinity Catholic 2 Max Taranto
F205.02Trinity Catholic 1 Indi Gambold
F305.01Lower Clarence Duncan Fischer, Coach: Betty Bogdanek
Race 76. WMHcp 4x : Women's Masters Handicap Quad ScullFinal
Start Time: 9:30 AM1000M
G106.01Iluka Betty Bogdanek, Linda Kratzmann, Julie Parlevliet, Rosemary Boulton, Coach: Gayle Armour
G206.02Lower Clarence/Gold Coast M.R.26 secs  Clare Millist [LWRCL], Joanne Meehan [LWRCL], Jo Jones [GCMR], Amanda Steel [LWRCL], Coach: Keryn Saunders
Race 87. WU17 2x : Women's Under 17 Double ScullFinal
Start Time: 9:40 AM2000M
H107.02Lower Clarence 2 Kate Behn, Kirilly Maxwell, Coaches: Harold Kratz, Clare Millist
H207.01Lower Clarence 1 Stephanie Hutton, Clara Samms, Coaches: Harold Kratz, Clare Millist
H307.03Coffs Harbour Sophie Nolan, Hannah Joseph, Coach: Daniel Backhouse
Race 911. Mix 2x : Mixed Double ScullFinal
Start Time: 9:50 AM1000M
I111.02Tweed 1 Gus Rhodes, Lily Pearce, Coach: Joel Collins
I211.03Tweed 2 Matthew Gardiner, Taila Gray, Coach: Joel Collins
I311.01Trinity Catholic Indi Gambold, Andrea Brushett
Race 1012. Mix 2x : Mixed Double ScullFinal
Start Time: 10:00 AM1000M
J112.01Gold Coast M.R. 1[G] Jo Jones, George Petelin
J212.02Gold Coast M.R. 2[G] Lin Cox, Peter Faint
J312.04Iluka[G] Rosemary Boulton, Roger Elliott, Coach: Gayle Armour
J412.05Murwillumbah[G] Gaye Pullyn, Gary Betts
J512.03Gold Coast M.R. 323 secs [C] Leanne Horvath, Paul Van Zijl
Race 1115. WU15/16 1x : Womens Under 15/16 Single ScullFinal
Start Time: 10:10 AM1000M
K115.04Coffs Harbour[U16] Tara Leaney, Coach: Daniel Backhouse
K215.01Lower Clarence 1[U16] Kate Behn, Coaches: Harold Kratz, Clare Millist
K315.03Tweed[U16] Lily Pearce, Coach: Joel Collins
Race 1216. MU15/16 2x : Mens Under 15/16 Double ScullFinal
Start Time: 10:20 AM1000M
L116.02Trinity Catholic[U16] Indi Gambold, Max Taranto, Coach: Peter Wallace
L216.01Lower Clarence[U16] Andre Kendall, Lachlan Maxwell, Coaches: Harold Kratz, Clare Millist
Race 1318. Mix 4x : Mixed Quad ScullFinal
Start Time: 10:30 AM1000M
M118.03Murwillumbah 1[G] Michelle Grimes, Gaye Pullyn, Howard Williams, Gary Betts
M218.02Iluka[G] Peter Boulton, Roger Elliott, Linda Kratzmann, Rosemary Boulton, Coach: Gayle Armour
M318.01Gold Coast M.R.7 secs [F] Lin Cox, Leanne Horvath, George Petelin, Peter Faint
M418.04Murwillumbah 27 secs [F] Michelle Johnston, Cindy Williams, Robin Blanch, Tim Rose
M518.06Gold Coast M.R./Lower Clarence 213 secs [E] Joanne Meehan [LWRCL], Jo Jones [GCMR], Paul Van Zijl [GCMR], Bill Taylor [GCMR]
M618.05Tweed26 secs  Taila Gray, Matthew Gardiner, Gus Rhodes, Lily Pearce, Coach: Joel Collins
Race 1420. MO 2x : Men's Open Double ScullFinal
Start Time: 11:10 AM2000M
N120.02Murwillumbah Blake Palmer, Scott O'Reilly
N220.01Lower Clarence Benjamin Young, Logan Bolton, Coaches: Harold Kratz, Clare Millist
N320.03Tweed Matthew Gardiner, Gus Rhodes, Coach: Joel Collins
Race 1521. MHcp 1x : Men's Handicap Single ScullFinal
Start Time: 11:20 AM1000M
O121.04Trinity Catholic Max Taranto
O221.03Lower Clarence 22 secs  Ethan Davis, Coaches: Harold Kratz, Clare Millist
O321.02Lower Clarence 13 secs  Lachlan Maxwell, Coaches: Harold Kratz, Clare Millist
O421.05Tweed16 secs  Joel Collins
O521.01Grafton20 secs  Brenton Ford, Coaches: Kenneth Maughan, Michael Collins
Race 1622. WO 2x : Women's Open Double ScullFinal
Start Time: 11:30 AM2000M
P122.02Tweed Lily Pearce, Taila Gray, Coach: Joel Collins
P222.01Lower Clarence Stephanie Hutton, Clara Samms, Coaches: Harold Kratz, Clare Millist
Race 1724. WMHcp 2x : Masters Womens Handicap Double ScullFinal
Start Time: 11:40 AM1000M
Q124.04Iluka Betty Bogdanek, Julie Parlevliet, Coach: Gayle Armour
Q224.07Murwillumbah 2 Mary Hunting, Helen Albury
Q324.02Gold Coast M.R.5 secs  Lin Cox, Leanne Horvath
Q424.06Murwillumbah 16 secs  Michelle Grimes, Gaye Pullyn
Q524.03Gold Coast M.R./Lower Clarence8 secs  Joanne Meehan [LWRCL], Jo Jones [GCMR], Coach: Keryn Saunders
Q624.05Lower Clarence10 secs  Clare Millist, Amanda Steel, Coach: Keryn Saunders
Race 1825. WHcp 1x : Women's Handicap Single ScullFinal
Start Time: 11:50 AM1000M
R125.03Lower Clarence 2 Kirilly Maxwell, Coaches: Harold Kratz, Clare Millist
R225.01Grafton High8 secs  Bethany Van Haren, Coaches: Colin Lang, Adam Dewberry
R325.04Trinity Catholic12 secs  Andrea Brushett
R425.02Lower Clarence 116 secs  Martina Smidt, Coach: Keryn Saunders
Race 1927. MMHcp 4x : Men's Masters Handicap Quad ScullFinal
Start Time: 12:00 PM1000M
S127.03Murwillumbah 2 Michael Mills, Robin Blanch, Howard Williams, Gary Betts
S227.02Murwillumbah 110 secs  Richard McMillan, Robert Meehan, Tim Rose, Scott O'Reilly
S327.01Gold Coast M.R.10 secs  Peter Faint, George Petelin, Paul Van Zijl, Bill Taylor
Race 2030. MU15/16 1x : Mens Under 15/16 Single ScullA Final
Start Time: 12:10 PM1000M
T330.04Trinity Catholic 2[U16] Indi Gambold
T430.05Tweed[U16] Gus Rhodes, Coach: Joel Collins
Race 2130. MU15/16 1x : Mens Under 15/16 Single ScullB Final
Start Time: 12:20 PM1000M
U130.01Lower Clarence 1[U15] Lachlan Maxwell, Coaches: Harold Kratz, Clare Millist
U230.03Trinity Catholic 1[U15] Max Taranto
U330.02Lower Clarence 2[U15] Andre Kendall, Coaches: Harold Kratz, Clare Millist
Race 2235. WU17 1x : Women's Under 17 Single ScullFinal
Start Time: 12:30 PM2000M
V135.02Lower Clarence 1 Clara Samms, Coaches: Harold Kratz, Clare Millist
V235.03Lower Clarence 2 Stephanie Hutton, Coaches: Harold Kratz, Clare Millist
V335.01Grafton High Bethany Van Haren, Coaches: Colin Lang, Adam Dewberry
V435.04Trinity Catholic Andrea Brushett, Coach: Peter Wallace
Race 2336. MU17 2x : Men's Under 17 Double ScullFinal
Start Time: 12:40 PM2000M
W136.01Grafton High Benjamin Luxton, Zachary Daniels, Coaches: Adam Dewberry, Colin Lang
W236.03South Grafton High Lex Bagster, Scott Rose, Coaches: Adam Dewberry, Colin Lang, Kenneth Maughan
W336.02Lower Clarence Duncan Fischer, Ethan Davis, Coach: Betty Bogdanek
Race 2437. MO 1x : Men's Open Single ScullFinal
Start Time: 12:50 PM2000M
X137.04Murwillumbah 1 Scott O'Reilly
X237.02Lower Clarence 1 Logan Bolton, Coaches: Harold Kratz, Clare Millist
X337.05Murwillumbah 2 Blake Palmer
X437.07Tweed 2 Matthew Gardiner, Coach: Joel Collins
X537.06Tweed 1 Joel Collins, Coach: Joel Collins
X637.01Grafton Brenton Ford, Coaches: Kenneth Maughan, Michael Collins
X737.03Lower Clarence 2 Benjamin Young, Coaches: Harold Kratz, Clare Millist
Race 2547. MMHcp 2x : Men's Masters Handicap Double ScullFinal
Start Time: 1:00 PM1000M
Y147.01Gold Coast M.R. Peter Faint, George Petelin
Y247.02Murwillumbah Howard Williams, Gary Betts
Race 2643. MU17 1x : Men's Under 17 Single ScullFinal
Start Time: 1:10 PM2000M
Z143.05South Grafton High 2 Scott Rose, Coaches: Colin Lang, Adam Dewberry, Kenneth Maughan
Z243.03Lower Clarence Ethan Davis, Coach: Betty Bogdanek
Z343.06Tweed Gus Rhodes, Coach: Joel Collins
Z443.01Grafton High 1 Zachary Daniels, Coaches: Colin Lang, Adam Dewberry
Z543.02Grafton High 2 Benjamin Luxton, Coaches: Colin Lang, Adam Dewberry
Z643.04South Grafton High 1 Lex Bagster, Coaches: Colin Lang, Adam Dewberry, Kenneth Maughan
Race 2744. MO 4x : Men's Open Quad ScullFinal
Start Time: 1:20 PM2000M
A144.01Lower Clarence/Grafton Lachlan Maxwell [LWRCL], Benjamin Luxton [GRFTN], Benjamin Young [LWRCL], Logan Bolton [LWRCL], Coaches: Harold Kratz, Clare Millist
A244.02Lower Clarence Kate Behn, Kirilly Maxwell, Clara Samms, Stephanie Hutton, Coaches: Harold Kratz, Clare Millist
A344.03Coffs Harbour Sophie Nolan, Emma Schumer-Caldwell, Hannah Joseph, Tara Leaney, Coach: Daniel Backhouse
Croker OarsResults brought to you by Croker Oars